Novinky

Mobilní koncentrátor kyslíku

Do půjčovny kompenzačních pomůcek jsme pořídili mobilní koncentrátor kyslíku. Na rozdíl od domácích přístrojů, které vyžadují trvalé připojení do elektrické sítě, je nový model vybaven akumulátorem. Současně umožňuje připojení do zásuvky automobilu. Uživatel není limitován dostupností elektrické zásuvky, ale s pomocí mobilního koncentrátoru se může pohybovat mimo domov či cestovat v autě. Koncentrátor dodává až 5 l kyslíku za minutu. Pro snazší pohyb je umístěn do cestovní brašny, která umožňuje zavěšení na invalidní vozík.

Pozor na nekalé praktiky!

Pozor na nekalé praktiky při nakupování starších zdravotních pomůcek. Vážení pacienti a pečující, zvažujete-li pořízení zdravotní pomůcky, např. polohovacího lůžka, formou nákupu použitého zboží, dejte si pozor na možné nečestné jednání prodejce. Ten mnohdy využívá neznalosti zákazníka a prodá mu pomůcku za neadekvátní cenu v pochybné kvalitě. 

Nákup kompenzační pomůcky se vyplatí v případě dlouhodobého nepříznivého zdravotního stavu, kdy je předpoklad, že pomůcka bude potřebná 18 a více měsíců. Pro kratší období je vhodnější využití půjčovny kompenzačních pomůcek. Odpadá vám starost s pořizovacími náklady, stěhováním, montáží, servisem atd.

Když však chcete pomůcku vlastnit, můžete ji pořídit novou, což je finančně nákladné nebo starší již použitou. Na našem trhu nabízí starší pomůcky seriózní prodejci, ale i mnoho podvodníků, kteří se při prodeji snaží získat peníze podáváním zavádějících informací. Častá je praktika, kdy prodejce seznámí kupovaného se stářím pomůcky pouze mlhavě a pomůcku vydává za „zánovní“. Vždy se ujistěte, že víte, co kupujete. Musíte znát stáří pomůcky a její stav. V případě lůžka jej musíte vidět ještě před zaplacením. Je třeba pod lůžko vlézt a prohlédnout si stav motorů a kabeláže a zkontrolovat výrobní štítky na pohonných jednotkách i na lůžku. Je na nich uvedeno datum výroby. Pokud je údaj odstraněn nebo nečitelný, nekupujte! Zároveň nedoporučuji kupovat elektrickou pomůcku starší deseti let. Elektrická výbava bude brzy potřebovat servis a ten bývá drahý.

Proč Vám to sděluji? Pohybuji se v oblasti kompenzačních pomůcek již více jak deset let. Mými zákazníky v půjčovně pomůcek jsou velmi nemocní pacienti, kteří si pomůcku často půjčují pouze na překlenovací období, než si obstarají vlastní. Bohužel, občas bývám svědkem, že jsou obětí podvodníka a zbytečně přichází o peníze. Tento týden jsem zažil následující: zákaznice, vážně nemocná paní z Turnovska měla z mé půjčovny od léta zapůjčené 3 roky staré lůžko. Vzhledem k trvalé povaze nemoci ji rodina chtěla koupit lůžko vlastní. Získala nabídku na odkup staršího, dle vyjádření prodejce (firma z Tábora) zánovního lůžka. Obchod proběhl. Když jsem si na místě při odvozu svého lůžka jejich koupené lůžko prohlédl, zjistil jsem, že lůžko, prý zánovní, bylo vyrobené v roce 2009. Jedná se tedy o 13 let starou pomůcku bez provedení repase. Prodejce si dále účtoval samostatně hrazdu k lůžku, která je však jeho součástí a prodává se jako celek. Lůžko bez matrace stálo pacientku 17900,- Kč a hrazda k tomu dalších 1200,- Kč. 13 let staré lůžko bez matrace, nerepasované, stálo pacientku 19200,- Kč. V naší půjčovně se snažíme nepřekračovat stáří lůžek 6 let. 7 let stará lůžka odprodáváme i s matrací za cenu cca 10000,- Kč. Tedy za polovic. Bc. Rudolf Rieger, DiS., provozovatel půjčovny kompenzačních pomůcek v Libereckém kraji.   

doklad o nákupu „zánovního“ lůžka

Nové koncentrátory kyslíku

V letošním roce jsme pořídili zbrusu nové koncentrátory kyslíku (oxygenátory) s průtokem až 5l kyslíku za minutu. K nim dodáváme dle přání kyslíkové brýle nebo masku (včetně dětských velikostí) a prodlužovací hadičku s délkou 7m pro možnost snadného pohybu po domácnosti bez nutnosti neustálého přemisťování koncentrátoru.